Objavte poklady Slovenska!

jaskyňa na slovesku

Jaskyňa Driny – zubatý úsmev Malých Karpát

Puklinová jaskyňa Driny je jedinou verejnosti sprístupnenou jaskyňou na západe Slovenska. Nachádza sa v Malých Karpatoch neďaleko Smoleníc.

Veľa sa tu nenachodíte, okruh pre verejnosť má 550 metrov, zato uvidíte unikátnu výzdobu zo zubatých záclon, množstvo malých jazierok a dychvyrážajúce pagodovité stalagmity, ktoré vytvárala zrážková voda milióny rokov,

hovorí Jozef Viskupič, podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá.

Otvorené je denne okrem pondelka, vstup je každú hodinu od 10:00 do 17:00 hod. Cena vstupného je 6 € pre dospelých a 3 € pre deti od 6 do 15 rokov.

Jaskyňa Čertova pec – zážitok bez sprievodcu

Mnoho slovenských jaskýň je vďaka Slovenskej speleologickej spoločnosti sprístupnených pre verejnosť, hoci prehliadky nie sú so sprievodcom. Medzi bezpečnú a zároveň mimoriadne zaujímavú podzemnú krásu, ktorú môžete zažiť na vlastnej koži, patrí jaskyňa Čertova pec v Radošine. 27 metrov dlhá a obojstranne priechodná jaskyňa bývala domovom prvých ľudí sídliacich na našom území. 

Harmanecká jaskyňa ukrýva aj perly

Neďaleko Banskej Bystrice v katastri obce Harmanec sa nachádza jedna z najvýznamnejších slovenských jaskýň. Je dlhá takmer tri kilometre, z ktorých verejnosť môže v sezóne objavovať okruh dlhý niečo vyše 1 000 metrov. V zime sú tieto unikátne podzemné priestory, vyzdobené výtvormi, aké dokáže stvoriť iba čas, voda a kameň, domovom stoviek netopierov.

Kým sa uložia na zimný spánok, môžete tu denne s výnimkou pondelka okrem iných krás vidieť napríklad aj vzácne jaskynné perly. Prvý vstup je o 10:00 hod., posledný o 17:00 hod. Dospelí zaplatia 6 €, deti polovicu a študenti, resp. seniori 5 €.

Brestovská jaskyňa pod zemou a na vode

Orava sa tiež môže popýšiť unikátnymi podzemnými priestormi. Brestovskú jaskyňu v Zuberci modeloval podzemný potok už v štvrtohorách a dodnes tečie spodnými časťami jaskyne. Tá je príbytkom unikátnych živočíchov a kto ju chce navštíviť, ten si musí vstup vopred zarezervovať telefonicky alebo mailom.

Okrem pondelka sa dá obdivovať každý deň od 9:00 do 15:30 hod. Dospelých vyjde tento zážitok na 8 €, študenti a dôchodcovia zaplatia o euro menej a lístok pre deti od 6 do 15 rokov stojí 4 €.

Mučínska jaskyňa – zhorený strom a sopečný popol

Z úplne iného súdka je Mučínska jaskyňa v okrese Lučenec na juhu Slovenska neďaleko hraníc s Maďarskom.

Nepotrebujete sprievodcu, nemusíte platiť vstupné, kedykoľvek si môžete pozrieť iba 12 metrov dlhé, no čarovné podzemné priestory pseudokrasovej jaskyne, ktorá vznikla zvetraním zvaleného zuhoľnateného stromu, ktorý pred vekmi pokryl sopečný popol. Zvyšky zuhoľnatených odtlačkov listov a konárov možno v jaskyni nájsť aj dnes,

dodáva Jozef Viskupič.

Jasovská jaskyňa – labyrint času

Pri dedinke Jasov v okrese Košiceokolie sa nachádza Jasovská jaskyňa – naša najdlhšie sprístupnená jaskyňa s bohatou výzdobou a stalagnátmi s obvodom miestami až 18 metrov. Verejnosti ju sprístupnili v roku 1846 mnísi z blízkeho kláštora.

Obrovské chodby bývali domovom už aj starých kultúr. Našli sa tu črepiny a časti nádob z bukovohorskej a pilinsko-kyjatickej kultúry, bronzové predmety a na najvyššom poschodí v suchom výklenku v Husitskej sieni švabachom napísaný nápis z roku 1452, ktorý hovorí o víťazstve bratríckych vojsk nad J. Huňadym pri Lučenci. Jaskyňu môžete navštíviť šesť dní v týždni okrem pondelka od 9:00 do 16:00 hod. za 5 € pre dospelých, deti za polovicu.

Málo známa Zlá diera

Asi 30 km od Prešova za obcou Lipovce sa nachádza jaskyňa Zlá diera. Aby ste ju preskúmali, potrebujete pevnú obuv a teplé oblečenie, pred vstupom dostanete ešte prilbu a karbidovú lampu. Zlá diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplným podzemím.

Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo. Základná trasa trvá približne 40 minút. Je fyzicky nenáročná a vhodná aj pre malé deti. Vstupné je do 6 € a pozrieť sa dá až do novembra denne od 9:00 hod. Cez týždeň však radíme dohodnúť si prehliadku vopred telefonicky.