Ako si skúšať turistické topánky?

Ako si skúšať turistické topánky?

Spomedzi rôznych vecí, ktoré tvoria nevyhnutnú turistickú výbavu, sa asi najviac spomínajú turistické topánky. Sú totižto pre pohyb v nespevnenom teréne absolútne nevyhnutné ak si nechcete privodiť úraz kvôli tomu, že si na túru obujete nevhodnú obuv.

Nejde len o to, aké topánky si na túru kúpite

V súčasnosti naviac nie je problém nájsť dobré turistické topánky. Veď ich predávajú aj v dobrých poľovníckych potrebách, čo je logické, keďže poľovníci taktiež trávia čas v prírode. Bez ohľadu na to, kde budete turistické topánky kupovať, určite narazíte aj na ochotný personál, ktorý vám s výberom ochotne pomôže.

Je tu však ešte jedna veľmi dôležitá vec, pri ktorej veľa ľudí robí chyby. Týkajú sa skúšania novej turistickej obuvi pri kúpe. Jedna vec je totiž skúšať si obuv v predajni a druhá absolvovať s ňou celodennú túru.

Čoho sa držať pri skúšaní turistických topánok?

V prvom rade je treba vedieť, kedy sa vybrať na nákup turistických topánok. Ideálne popoludní alebo večer, keďže nohy budete mať po celom dni opuchnuté. Presne také totižto budú aj na každej túre.

Už možno tušíte, že ideálne skúšanie turistických topánok je také, ktoré najviac „simuluje“ ich reálne používanie. Preto si k výberu zoberte ponožky, ktoré nosíte na túry. Tie sú totižto spravidla hrubšie a tak si potrebujete vybrať veľkosť práve s takýmito ponožkami. Ak zvyknete aj na túre používať anatomické stielky, zoberte si aj tie.

Opäť ide o vec, ktorá dokáže urobiť drobný rozdiel pri výbere veľkosti topánok a ak s ňou nebudete počítať, na celodennej náročnej túre sa vám to môže vypomstiť.

Na záver ešte raz prízvukujeme, že skúšanie turistických topánok sa musí čo najviac podobať ich noseniu na túre. Pretože aj ak si kúpite kvalitné AKU topánky a budete si ich skúšať s tenkými nízkymi ponožkami, či bez stielok, ktoré používate, turistikovať sa vám v nich dobre nebude.


  • Zdroj obrázka: lzf / Shutterstock.com