Čaká vás dovolenka vlastným autom? Aké poistenie máte?

Pomaly sa blíži obdobie, keď sa naplno rozbehnú letné dovolenky a ľudia sa opäť rozdelia na tých, ktorí pôjdu na dovolenku letecky a tých, ktorí si ako spôsob dopravy vyberú vlastné auto. Ak patríte do druhej skupiny, nemali by ste zabudnúť na poistenie, ktoré sa týka práve vášho auta.

Pripoistenia k PZP

Základom je pochopiteľne povinné zmluvné poistenie auta (PZP). Samozrejme, ide o poistenie, ktoré je zo zákona povinné, aby ste vôbec mohli s autom vyjsť na cestu, takže nejde o niečo, čo by ste riešili len pred dovolenkou.

Treba však podotknúť, že „naše“ PZP neplatí všade. Nemajte však obavy, v rámci Európy platí v podstate v každej krajine s výnimkou Bieloruska a Ruska, či sporných území Kosova a Severného Cypru. To však nie sú destinácie, kde by našinci jazdili autom za rekreáciou.

Rozhodne je však dobré si naštudovať, aký rozsah asistenčných služieb vaše PZP má. Predsa len, ak je to už nejaký čas, odkedy ste si prostredníctvom jednoduchej PZP kalkulačky vyberali vaše povinné zmluvné poistenie, zrejme si už nebudete detailne pamätať všetky jeho podmienky.

Vo všeobecnosti platí, že v rámci povinného zmluvného poistenia máte len základné asistenčné služby. Oplatí sa tak pouvažovať nad rozšírenou asistenčnou službou a ďalšími pripoisteniami, ktoré je možné si k povinnému zmluvnému poisteniu uzatvoriť aj bez havarijného poistenia.

Medzi najužitočnejšie patria poistenie skiel, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie proti stretu so zverou, či napríklad poistenie proti živelným pohromám.

Havarijné a cestovné poistenie

Širší okruh asistenčných služieb a tiež vyššie krytie spravidla obsahuje havarijné poistenie. Určite ho veľa z vás má (skontrolujte si územnú platnosť, ktorá zvykne bývať menšia v porovnaní s PZP), ale obzvlášť staršie autá si už veľa ľudí takto nepoisťuje a zrejme to nebudú robiť ani kvôli dovolenke.

Za zváženie však stojí možnosť krátkodobého havarijného poistenia práve z dôvodu cesty na dovolenku.

V istom zmysle môže byť alternatívnym riešením cestovné poistenie. Aj v rámci neho totiž môžete získať podobné výhody ako pri asistenčných službách poskytovaných v rámci PZP alebo havarijného poistenia.

Zdroj obrázka:

  • Autor: blackday / Stock.adobe.com