Chorvátsko

Dovolenka v Chorvátsku

Chorvátsko je jedna z hlavných najnavštevovanejších európskych dovolenkových destinácii. Leží na severozápade Balkánskeho polostrova a je obľúbené hlavne pre svoje pobrežie, obmývané Jadranským morom. Chorvátsko má stredozemné podnebie, čo znamená mierne zimy a perfektné jarné a letné obdobia, kedy slnko svieti neustále.

Pre Slovákov, ktorých sem ročne zavítajú tisíce, to je už roky najobľúbenejšia letná dovolenková destinácia. Preto sa Chorvátsko označuje aj ako Slovenské more. Je to spôsobené blízkosťou naturely týchto národov, ale aj jazykovou príbuznosťou a samozrejme krásnymi prírodnými, kultúrnymi a historickými skvostami, ktoré Chorvátsko svojim návštevníkom ponúka.

Dovolenka v Chorvátsku je ideálna, čo sa týka dostupnosti, či už cenovo alebo vzdialenosťou a kvalitou služieb a ubytovania. Medzi obľúbené možnosti prepravy do Chorvátska patrí preprava autom alebo autobusom, ktorá trvá zo Slovenska okolo 10 hodín, podľa destinácie. Od severu po juh je však Chorvátsko zaplnené letoviskami a tak je letecká preprava najjednoduchšia a najpohodlnejšia, no samozrejme aj drahšia.

Medzi typické črty Chorvátska patrí priezračne čisté more, množstvo prekrásnych aj opustených pláží, na ktorých sa cítite, ako by boli len pre vás a viac ako 1000 ostrovov. Príjemný stredomorský vzduch, vôňa prevažne ihličnatej vegetácie a rozprávkové západy slnka, ktoré si zamiluje snáď každý.

západ slnka v chorvátsku

Aj Alfred Hitchcock kedysi povedal, že Chorvátsky Zadar ma najkrajšie západy slnka na svete

Obyvatelia Chorvátska alebo domáci, majú povesť dobrosrdečných, pohodových, neuponáhľaných a pohostinných ľudí. Domáci jazyk je chorvátština a to v rôznych dialektoch, pretože Chorvátsko sa rozdeľuje na 21 žúp. Avšak, ako jedna z hlavných európskych dovolenkových destinácii, univerzálnym jazykom tu býva angličtina. Aj keď už Chorvátsko je členom EU, aktuálnou menou je stále Chorvátska Kuna.

mesto Split v Chorvátsku

Ak už navštívite Chorvátsko, určite by ste mali skúsiť aj pravú Chorvátsku kuchyňu. Medzi Chorvátske špeciality patria samoborské klobásy, ovčí syr, tvaroh s kyslou smotanou, jedlá z jahňaciny a samozrejme ryby a plody mora. Typický Chorvátsky dezert je závin s ovocím. Krajina je taktiež známa aj svojimi kvalitnými vínami, či už červené (merlot, kabernet…) alebo biele (pinot, pošip, rizlink, muškát atď.) stoja určite za ochutnanie.

Chorvátsko ponúka množstvo dovolenkových destinácii z ktorých je často problém si vybrať len jednu. Preto sem Slováci chodia rok čo rok a spoznávajú túto krásnu krajinu.

národné parky v chorvátsku

Medzi najznámejšie destinácie patrí:

  • Dubrovník alebo perla Jadranu. Je známy tým, že je to jedno z najlepšie zachovaných opevnených miest na svete. Najznámejšie pláže tu sú Lapad, Banje alebo CopacabanaAlternatívou k Dubrovníku je Zadar.
  • Split a jeho slávny palácový komplex. Split je najväčšie mesto na pobreží Jadranského mora.
  • Hlavne pre mladých je najznámejší párty ostrov Hvar, ktorý žije celú sezónu a je povestný svojimi nekončiacimi párty zábavami.
  • Pre milovníkov prírody je ideálna voľba navštíviť ostrov Mijet. Viac ako 2/3 sú pokryté lesom a polovica ostrova je národným parkom. Mijet je označovaný ako nedotknutá oáza pokoja.
  • Stojí za to vidieť aj Národný park Plitvické jazerá, ktorý je v zozname UNESCO a vraví  sa mu aj zázrak matky prírody.
  • Ostrov Korčula, na ktorý sa najbežnejšie dostanete trajektom zo splitu, patrí medzi najluxusnejší ostrov v Chorvátsku. Jeho pláže sú jedny z najlepších, ktoré v Chorvátsku nájdete.
  • Farebný Rovinj, ktorý sa nachádza na polostrove s vysokými útesmi a pobrežnými ostrovmi a obmývajú ho skalnaté údolia a zátoky s pieskovými a štrkovými plážami.
  • Opatija označovaná aj ako živé mesto, pretože celú sezónu hostí množstvo kultúrnych a zábavných podujatí.
  • Pre milovníkov histórie a kultúry je Historická Pula destinácia ako stvorená.

prístav v chorvátsku

Tak ako aj v iných dovolenkových destináciách, najdrahšie býva v Chorvátsku počas hlavnej letnej sezóny. Od mája idú ceny postupne hore a najvyššie sú v období letných prázdnin, no následne v septembri znova klesajú.

Najlacnejšie sa nakupuje v supermarketoch a najdrahšie v malých obchodíkoch. Ovocie a zelenina sú cenovo skoro rovnaké ako na Slovensku a na Chorvátskych trhoch sa najviac oplatí nakupovať skoro ráno a v podvečerných hodinách. Večera v reštaurácii vyjde na 5-20 eur a za kávu zaplatíte rovnako ako u nás 1-2€.

mesto Dubrovník v Chorvátsku

Na záver, je lepšie raz vidieť a presvedčiť sa na vlastné oči ako sto krát počuť. Chorvátsko je pre Slovákov ideálna dovolenková destinácia a rozhodne by ste ho pri výbere dovolenky mali zvážiť.


Booking.com