Kam za letnou dovolenkou najrýchlejšie a najbezpečnejšie

letnou dovolenkou

Nastal čas dovoleniek. Ľudia si začali hromadne vyberať plánované voľno, aby tak mohli či už sami alebo so svojimi blízkymi absolvovať letnú dovolenku. Aj napriek tomu, že niektorí z nich zostanú doma a poobzerajú sa po tunajších pamätihodnostiach a relaxačných centrách, väčšina s istotou zavíta do zahraničia a najlepšie k moru.

Tento neutíchajúci trend je vcelku pochopiteľný, pretože my more nemáme, a tak je stále pre nás mimoriadne atraktívne aj všetko to, čo s ním súvisí. Hrejivé slnko, mimoriadne pestrá fauna a flóra, a taktiež množstvo atrakcií, ktoré každoročne privábia množstvo turistov a dovolenkárov. No a keď k tomu pripočítame nepreberné množstvo jedál pozostávajúce z morských rýb a plodov, niet sa čomu diviť. Každý človek sa vždy rád vracia tam, kde mu je dobre.

Keďže vzdialenosť k najbližšiemu moru býva nie práve krátka, mnohí cestovania chtiví dovolenkári sa do týchto krajín vyberú letecky. Zakúpia si kompletný zájazd v cestovnej kancelárii a majú pokoj. Stačí sa len pobaliť a poďho na letisko. O všetko potrebné sa za nich postará niekto iný. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí sa za letným dobrodružstvom vyberú takpovediac po vlastnej osi, autom. A vtedy už treba dopodrobna plánovať kedy, kde, s kým a za akých okolností. Takýto postup je všeobecne odporúčaný, pretože doba strávená na cestách je neporovnateľne dlhšia než let lietadlom.

Ak sa vyberiete dovolenkovať po vlastnej osi, dajte si skontrolovať auto a poistite sa

V prvom rade si je potrebné dať skontrolovať automobil, ktorým dovolenku absolvujete. Autorizované pracoviská skontrolujú všetko potrebné, aby ste nedajbože nezostali visieť niekde na diaľnici. Ďalej naplniť benzínovú nádrž až po okraj a zakúpiť si diaľničnú známku ak ju ešte nemáte. Tak isto treba rátať s diaľničnými a mýtnymi poplatkami v tých tranzitných krajinách, koncových nevynímajúc. Ako je to v skutočnosti, to najlepšie zistíte na špecializovaných internetových stránkach. Platí iný kraj, iný mrav, aby skrátka a dobre nikto nezostal zaskočený.

No a v neposlednom rade si musí dovolenkár zakúpiť havarijné poistenie spolu s rôznymi pripoisteniami ako napríklad, úrazové poistenie sedadiel, cestovné poistenie, asistenčné služby, a ďalšie. Teda musí, nemusí, ale chceme vidieť tých odvážlivcov, ktorí odignorujú dobre mienené rady poisťovní. Mnohým z nich zostanú namiesto dovolenkových zážitkov iba oči pre plač, kopec starostí a rovnako veľký kopec nadarmo vyhodených finančných prostriedkov. Preto vám radíme si poistenie radšej uzavrieť, ako potom ľutovať. Tých pár eur, ktoré zaplatíte za poistenie vám rozpočet na dovolenku nenaruší, práve naopak. V prípade, že by sa vám nebodaj prihodilo na ceste niečo nemilé, poistenie vám ušetrí nielen financie, ale aj nervy.

Starý dobrý Jadran vás očarí aj v dnešných časoch

A teraz poďme k tým najvychytenejším letným dovolenkovým destináciám. Čo si budeme nahovárať. Roky rokúce je Jadran našim doslova rajom. Už za socializmu, kto mal to šťastie a známosti už nikdy nezabudne na jagavú blankytnú vodu, zvuk cikád, dlhé predlhé večerné prechádzky po pobreží za zvukov miestnych hudobných skupín. Kto raz navštívil bývalú Juhosláviu vždy sa tam rád navráti. My mu to môžeme iba vrelo odporučiť.

I v súčasnosti má Jadranské more vyárendovanú pozíciu číslo jedna u Slovákov. Pravda, Juhoslávia sa dávno rozpadla na menšie krajiny, no príroda ostala stále tá istá. Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina praskajú v lete vo švíkoch pod náporom dovolenkárov, a to nielen tých našich zo Slovenska. Všetci sa snažia dostať čo najrýchlejšie a najbližšie k moru.

Slovinsko a Chorvátsko sú rajom slovenských turistov

Najbližšie more je pre nás Slovákov azda v Slovinsku. Čo na tom, že Slovinské pobrežie meria iba štyridsať šesť kilometrov. Dosť na to, aby sme sa zrelaxovali. Slovinsko je bezpečná dovolenková destinácia, kde si každý nájde to svoje. Väčšine dovolenkárom však relatívne krátke slovinské pobrežie stačiť nebude, a tak zavítajú oveľa radšej do Chorvátska. Je tam bohatšia ponuka letovísk, reštaurácií, hotelov, súkromných ubytovaní, a tak ďalej.

Pre milovníkov filmových spomienok odporúčame zájsť na Plitvické jazerá na ktorých sa nakrúcali slávne mayovky s Pierrom Briceom a Lexom Barkerom. No a samozrejme Dubrovník. Kto ho nenavštívil, nevie, čo je poriadna letná dovolenka. Ani nemá zmysel vyratúvať, čo všetko by ste počas jeho návštevy nemali vynechať. Za pozornosť stojí taktiež množstvo ostrovov, ktorými je chorvátske pobrežie doslova obsypané.

Náklady na cestu a ubytovanie sú minimálne

Ku slovinskému moru to budete mať najrýchlejšie a najpohodlnejšie cez Rakúsko, kde za desaťdňovú diaľničnú známku zaplatíte deväť a za slovinskú sedemdňovú pätnásť eur. Ak zamierite rovno do Chorvátska, tak maďarská desaťdňová diaľničná známka bude stáť vašu peňaženku dvanásť eur a v Chorvátsku diaľničné mýto šesť eur. Pri prejazde maďarsko-chorvátskych hraníc rátajte s istým zdržaním na hraničnom prechode.

Koľko spálite benzínu, resp. nafty a aké drahé ubytovanie je na jadranskom pobreží, tak to skutočne záleží od viacero faktorov. Môžeme vám ale povedať, že zhruba za sto eur tam a späť sa dostanete kedykoľvek. Hlavu zložíte v podstate hocikde. Po celom pobreží sa nachádza obrovské množstvo hotelov, ubytovacích zariadení a súkromných prenájmov. Napríklad celý apartmán na brehu mora sa dá prenajať už od tridsať eur na noc.

Aj za humnami nájdete to, čo vo vás zanechá spomienky

Nakoniec máme pre vás skutočne niečo exkluzívne. Balaton, inak nazývaný aj socialistické more. K nemu sa za bývalého režimu schádzali v letných mesiacoch doslova hordy turistov z celého východného bloku. Príjemné počasie, teplá voda s komfortným prístupom, množstvo ubytovacích zariadení a kempov, reštauračné zariadenia na každom kroku, no skrátka a dobre každý kto aspoň raz zavítal do týchto končín, nikdy nezabudne. No a v čom spočíva tá naša deklarovaná exkluzivita? V malej vzdialenosti, lacnom ubytovaní, neprebernom množstve všakovakých jedál a v možnosti zastaviť sa v prenádhernej Budapešti.