Ktoré túry vo Vysokých Tatrách absolvovať aj počas uzávery?

Ktoré túry vo Vysokých Tatrách absolvovať aj počas uzávery?

Jarná rovnodennosť je za nami a odteraz už budú dni (v zmysle dĺžky slnečného svitu) dlhšie ako noci. A nielenže si môžeme užívať slnko dlhšie, ale už začína aj príjemnejšie hriať. To mnohých ľudí vyláka na turistiku.

Sezónna uzávera ešte pár mesiacov potrvá. Na túru však môžete ísť aj tak

Ak zatúžite po tej vysokohorskej, dajte však pozor! To, že je jar, neznamená, že v horách už začala turistická sezóna. Na množstve trás stále platí (a prakticky až do leta platiť bude) sezónna uzávera turistických chodníkov.

Zmysel sezónnej uzávery je ten, že si zvieratá a príroda „oddýchnu“ od turistického ruchu. To však neznamená, že nemá zmysel rezervovať si útulné ubytovanie v Tatrách so zámerom absolvovať nejakú turistiku. Len pri plánovaní turistiky nezabudnite na spomínané uzávery.

Dve túry, ktoré sú ideálne práve na obdobie, keď na vyššie položené chodníky ísť nemôžete

A ktoré sú tie najkrajšie túry v Tatrách, ktoré môžete absolvovať aj počas sezónnej uzávery? Ak neviete, kam by ste vo Vysokých Tatrách išli na túru v období, keď ešte bude platiť sezónna uzávera, nasledujúce dva tipy sú pre vás:

  1. Chata pri Zelenom plese – na túto chatu sa dá dostať viacerými spôsobmi (napríklad aj zo Skalnatého plesa), ale najčastejším východiskovým bodom je parkovisko a autobusová zastávka Biela voda. Aj keď na tejto túre nebudete zdolávať vysoké vrchy, stále ide o veľmi príjemnú turistiku v horskom prostredí. Cesta tam a späť by vám mala trvať zhruba 4 a trištvrte hodiny.
  2. Sedlo pod Ostrvou a Batizovské pleso – ak si chcete užiť aj nejaké to stúpanie, vyberte sa najskôr z osady Štrbské Pleso zimnou trasou na Popradské pleso a následne „vybehnite“ na Sedlo pod Ostrvou. Ak vás tento výstup mierne unavil, nebojte sa, už to bude podstatne rovnejšie. Pokračujte až k Batizovskému plesu, pri ktorom si budete môcť oddýchnuť pri pohľade na najvyšší vrch Slovenska, Gerlachovský štít. Následne vás čaká len „zbehnutie“ do Vyšných Hágov. Celkovo by vám mala táto túra trvať takmer 6 a pol hodiny.

  • Zdroj obrázka: AnaFox / Shutterstock.com