Najdrahším štátom na svete je bohaté Švajčiarsko. Odzrkadľuje sa to aj na cenách v najväčších mestách tejto alpskej krajiny, a preto neprekvapí, že najdrahšími mestami na svete sú švajčiarske mestá Zürich a Ženeva. Ceny sú tu viac ako trikrát vyššie ako v priemere na Slovensku, pri posedení v miestnych reštauráciách sa tu Slovák musí pripraviť až na štyri až päťkrát vyšší účet ako doma.
Vynaliezavý slovenský dovolenkár však nemusí zúfať a Zürich a Ženevu môže navštíviť aj s menšími režijnými nákladmi na pobyt. Vo svete si môže totiž vyberať z viac ako 20 Ženev a 7 Zürichov – väčšina z nich sa nachádza v Severnej Amerike.
Napríklad Ženeva leží aj blízko (do hodiny cesty autom) Chicaga v americkom štáte Illinois a je vyhľadávanou miestnou turistickou destináciou najmä vďaka svojmu umiestneniu v malebnom údolí rieky Fox River a hustej sieti cyklistických trás. Cenovú úroveň v tomto približne 20-tisícovom mestečku síce nemáme presne zmeranú, ale blízke Chicago je oproti švajčiarskej Ženeve lacnejšie o viac ako tretinu. Ceny v neďalekom malom mestečku by mohli byť ešte o niečo nižšie.
Do hodiny cesty od Chicaga nájdeme aj približne 20-tisícové mestečko Zürich. Podobne ako Zürich vo Švajčiarsku aj tento americký leží na brehoch jazera. V tomto prípade teda skôr jazierka, ktoré sa síce nevolá Obersee, ale jednoducho Lake Zürich. Na rozdiel od švajčiarskeho Zürichu a Ženevy, ktoré sú od seba vzdialené takmer 300 km, ich illinoiské dvojičky dokáže slovenský dovolenkár bez problémom navštíviť behom jedného dňa. Hoc aj na bicykli, keďže ich od seba delí necelých 50 km.
Ešte lacnejšiu réžiu na pobyt si slovenský dovolenkár užije, ak navštívi Zürich v americkom štáte Kansas. Mestečko s necelou stovkou obyvateľov leží približne 100 km od Kansasu, ktorý je oproti švajčiarskemu Zürichu lacnejší až o polovicu. Veľa na obdiv tu toho však asi nenájde.
Pri návšteve amerických menovcov švajčiarskych miest síce slovenský dovolenkár ušetrí na nákladoch na pobyt, podstatnú časť úspory, ak nie celú, mu zhltnú vyššie náklady na cestu. Aj napriek tomu nemusí zúfať. Ženeva v Európe je síce len jedna, avšak Zürich nájdeme aj v Holandsku. Ako bonus, táto dedinka s menej ako 100 obyvateľmi leží na pobreží Severného mora, len približne hodinu cesty autom z Amsterdamu.
Slovenský dovolenkár môže ušetriť náklady na pobyt aj pri návšteve Londýna a Paríža, opäť mu stačí zavítať na druhú stranu Atlantiku. Americký Londýn a Paríž sú od seba približne rovnako ďaleko ako ich európski menovci. Na rozdiel od Lamanšského prielivu ich však oddeľuje Erijské jazero, druhé najmenšie z piatich Veľkých kanadských jazier.
Kúsok na sever od jazera, v kanadskom štáte Ontario, leží takmer štyristo tisícové mesto Londýn, ktoré je rovnako ako jeho európsky menovec plné parkov. Slávny Hyde park tu síce nenájdete, ale aspoň do Victoria parku tu zavítať môžete. Na juh od jazera v americkom štáte Ohio, leží jeden z viacerých amerických Parížov. Mestečko s niečo viac ako tisíc obyvateľmi však asi neprinesie toľko úchvatných historických pamiatok ani romantiky ako jeho európsky oveľa známejší menovec.
Svojich menovcov majú samozrejme aj niektoré ďalšie európske metropoly. Pivo v krčme v malebnej dedinke Praha pri Lučenci síce bude pravdepodobne lacnejšie ako v hlavnom meste Českej republiky, pohľad na Orloj, či Karlov most si pri ňom ale nevychutnáme. Jedine ak na fotografii. Ďalšie štyri Prahy nájdete v USA.
Dovolenkári vyhľadávajúci slnko by si mali dať pozor napríklad pri plánovaní cesty do španielskej Valencie, mestá s rovnakým názvom nájdeme už tradične v USA, ale aj na Filipínach, či vo Venezuele, kde sa nachádza aj rovnomenné jazero.