Nový spôsob cestovania a spoznávania sveta je dostupný takmer pre každého

spôsob cestovania

Vraví sa, že cestovanie je jediná forma šťastia, ktorá sa dá kúpiť. Cestovanie v dnešnej dobe už dávno neznamená len celý rok šetriť a v lete absolvovať dvojtýždňovú dovolenku. Tento spôsob už nie je tak lákavý, ako nové možnosti cestovania.

Spoznávanie nových krajín a ich kultúry, exotika či relax, sú vďaka otvoreným možnostiam a lacným letenkám dostupné pre každého. Cestovné kancelárie dnes nahrádza cestovanie na vlastnú päsť, ktoré je cenovo často výhodnejšie a navyše slobodnejšie a dobrodružnejšie.

Prekrásne pláže, príroda, hory alebo najmodernejšie mestá a dych berúca kultúra je niečo, čo si môžete dopriať aj viackrát do roka, stačí len odhodlanie,  zbaliť cestovné kufre a vyraziť.

Ako cestovať výhodne?

Obrovské sumy za letenky sú dnes minulosťou a svet sa dá preletieť za pár stoviek eur, treba len vedieť ako. Na internete je množstvo stránok, skupín a blogerov, ktorí uverejňujú aktuálne ponuky lacných leteniek. V jednoduchosti tak postačí len google, pár minút času a vašu vysnívanú destináciu môžete nájsť dostupnejšiu, ako by ste si mysleli. Najrozumnejšie je si pravidelne šetriť a vytipovať cieľové destinácie. Následne stačí sledovať kedy vyskočí lacná letenka a môžete bookovať a baliť cestovné tašky.

Ak vyhľadávate len turistické miesta a počas hlavnej sezóny, cestovanie je samozrejme drahé. Avšak nový spôsob cestovania, výrazne zníži vaše náklady a tak namiesto jednej dovolenky v lete, môžete absolvovať aj tri počas celého roka. Tip ako si môžete šetriť na cestovanie je, že si vytvorte rezervu určenú len na cestovanie, kde si odkladajte drobné z nákupov a ľubovoľné čiastky. Za určitú dobu sa tak nazbierajú celkom slušné peniaze.

Ubytovanie zadarmo? Aj to je možné

Ubytovanie nie je len hotel. Veľmi populárny a obľúbený je portál Couchsurfing, kde domáci ponúkajú ľudom možnosť u seba prespať zadarmo. Celý systém funguje na báze dobrovoľnosti a hostitelia sú často radi, ak majú možnosť spoznať novú kultúru.

Ďalšia možnosť je dobrovoľníctvo. Samozrejme, nie je to pre každého, pretože nie každý si môže dovoliť odcestovať na niekoľko týždňov až mesiacov. Funguje to však tak, že za určitý odpracovaný čas máte denne k dispozícii ubytovanie a stravu a zvyšok dňa si môžete užívať, objavovať a relaxovať.

Ubytovanie sa dá riešiť aj rôznymi ubytovňami alebo hotelmi cez rôzne portály, kde nájdete výhodnejšie ceny a aj rôzne zľavy. Stravovanie môže byť taktiež lacné, hlavne ak vylúčite najväčšie turistické oblasti a pohybujete sa tam, kde aj miestny. Zapadnete tak, ak so sebou neťaháte zbytočne veľké kufre, ale postačia aj praktickejšie a menej nápadné ruksaky.

Cestovanie obohatí život

Ak zotrvávate na jednom mieste a stále robíte len rovnaké veci, aj vaše zážitky a spomienky nebudú veľmi farebné. Pri cestovaní však spoznáte nové miesta, ľudí a kultúru. Zážitky z ciest 

vám zostanú navždy a cestovanie na vlastnú päsť vám dá rozhodne viac, ako vylihovanie na jednej pláži.