8 tipov na schladenie pri vodných plochách

8 tipov na schladenie pri vodných plochách

Aktuálne extrémne horúčavy menia dovolenkové preferencie Slovákov, ktorí uprednostňujú krátke aj dlhšie pobyty pri vodných plochách. Výhodou jazier a nádrží je vstup zdarma, viac priestoru a mnohé z nich ponúkajú množstvo zábavy aj športových aktivít.

Záujem o chaty, apartmány, hotely či penzióny pri vodných plochách na Slovensku a v okolitých krajinách stúpa v týchto dňoch rekordným tempom podobne ako horúčavy. Len za jún a júl si pobyty pri jazerách kúpilo vyše 3000 Slovákov,“ prezradil Štefan Miho, marketingový manažér inšpiračného portálu Zľavomat.sk, kde ľudia vyhľadávajú dovolenky, zážitky, zábavu aj darčeky.

Najžiadanejšie vodné plochy na Slovensku a okolí:   

  1. Oravská priehrada – Vodná nádrž je vybudovaná na rieke Orava už od štyridsiatych rokov. Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti s možnosťou kúpania, jachtingu, jazdy na vodných bicykloch, člnkovania, surfingu a iných vodných športov.

Tip na ubytovanie: Novozrekonštruovaný Hotel Slanica*** sa nachádza priamo pri Oravskej priehrade. Hotel má vlastnú reštauráciu s drevenou pecou na pizzu a zmrzlináreň. Pre deti je pripravený detský kútik, herne so stolným futbalom a air hockey.

  1. Liptovská Mara – Najväčšia vodná nádrž na Slovensku bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Jej hĺbka miestami dosahuje až 43 metrov. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok slovenské alebo liptovské more. Mara je veľmi obľúbenou pre návštevníkov z celého Slovenska a ponúka zaujímavé vyžitie na viacerých lokalitách.

Tip na ubytovanie: Mara Camping Liptovský Trnovec je jediným kempingom na brehu priehrady Liptovská Mara. Ponúka dokonalé podmienky na jachting a windsurfing, možnosť rybolovu, vyhliadkovej plavby loďou, cyklotúry, turistiku a veľa ďalších možností.

 

  1. Domaša – Vodná nádrž Domaša vznikla už v šesťdesiatych rokoch na rieke Ondava. Vďaka svojej obrovskej samočistiacej schopnosti a polohe v oblasti bez znečisťujúceho priemyslu je známa svojou čistou vodou s množstvom rýb a možnosťami na vodné športy a aktivity v jej okolí.

Tip na ubytovanie: Vyskúšajte pobyt pre dvoch až na 7 dní na Domaši so súkromnou plážou v hoteli Zátoka v atraktívnej časti Domaša – Eva.

  1. Hrabovo – V krásnom prírodnom prostredí Hrabovskej doliny v bezprostrednej blízkosti mesta Ružomberok sa rozkladá rekreačná osada Hrabovo. Málokto vie, že sa tu nachádza aj vodná nádrž Hrabovo, ktorá bola vybudovaná pôvodne pre zásobovanie bavlnárskych závodov. V súčasnosti sa využíva na rekreačné účely – kúpanie, člnkovanie či rybolov.

Tip na ubytovanie: Hotel Hrabovo** v Hrabovskej doline pod Veľkou Fatrou s wellness centrom je v blízkosti kabínkovej lanovky, ktorá vás vyvezie priamo na svahy Malina Brda. V blízkosti je aj známa lezecká dráha Tarzania – lanový park.  

 

  1. Senecké jazerá – Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších  letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Dnes má jazero rozlohu vyše 100 ha a areál sa rozdeľuje kvôli orientácii na „sever“ a „juh“. Okolie ponúka rozličné možnosti ubytovania, stravovania, vodných športov a rybolovu.

Tip na ubytovanie: Wellness Hotel RELAX *** sa nachádza priamo na brehu Slnečných jazier – sever v Senci. Disponuje vlastnou hotelovou plážou s bazénom na terase. V okolí sa nachádza množstvo aktivít – Aquapark Senec, zorbing, jazdenie na koni, strelnica či (cyklo)turistika.

 

  1. Tajchy (Banská Štiavnica) – Štiavnické tajchy s čistou studenou vodou sú miláčikom domácich aj zahraničných návštevníkov. Baníci kedysi vybudovali neuveriteľné vodné dielo, šesťdesiat medzi sebou poprepájaných vodných nádrží dodávalo energiu prosperujúcemu baníctvu.

Tip na ubytovanie: Hotel Bristol sa nachádza v srdci Banskej Štiavnice, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO, a jeho secesná fasáda vyniká medzi ostatnými budovami. Ponúka ubytovanie s reštauráciou, terasou, bezplatným Wi-Fi pripojením na internet a rozsiahlymi historickými pivničnými priestormi.

  1. Balaton v Maďarsku – Najväčšie jazero v strednej Európe. Ponúka množstvo turistických aktivít ako plachtenie, surfovanie, rybolov, jazdu na člne, vodné lyžovanie či návštevu vidieka a kopcov – víno na severnom pobreží a nočný život na juhu. Na jazere sa každoročne organizujú Medzinárodné Preteky Plachetníc – Modrá Stuha.

Tip na ubytovanie: Vo wellness Hoteli Yacht**** pri Balatone sa nachádza reštaurácia, bar, zdravotné stredisko a panoramatické wellness centrum s rozlohou 1 000 m2. Hotel má jeden z najkrajších výhľadov na Balaton, nachádza sa priamo v prístave plachetníc v najvychytenejšom meste Balatonu – v Siófoku.

 

  1. Jazero Klopeiner See – Najteplejšie jazero Rakúska sa nachádza v Korutánsku na juhu krajiny neďaleko slovinských hraníc. Je známe blahodarnými účinkami na ľudí s pľúcnymi chorobami a od 70. rokov minulého storočia ide o zaujímavú turistickú destináciu pre ľudí z celej Európy. V okolí sa nachádza množstvo turistických a cyklistických chodníkov vrátane vtáčieho parku.

Tip na ubytovanie: Penzión Lindenhof pri jazere Klopeiner See sa nachádza iba tri hodiny od Bratislavy. Útulný penzión ponúka nielen ubytovanie, ale aj gastronomický zážitok. V rámci balíčkov je pre hostí pripravená aj mapa s turistickými chodníkmi a brožúry s možnosťami výletov do okolia.