Sezóna dovoleniek začína. Slováci vo veľkom vyberajú kuny a doláre

Sezóna dovoleniek

Slováci a  Česi začínajú zháňať kuny, čo napovedá blízkosť dovolenkovej sezóny. Hoci sa platba kartou stala už nevyhnutnou súčasťou letného cestovania, sú destinácie, kam bez zásoby miestnej meny Slováci jednoducho neodcestujú – napríklad Chorvátsko. Tento rok v máji narástol záujem o chorvátske kuny medziročne na viac než dvojnásobok.

Tohtoročný prudký rast záujmu o chorvátske kuny napovedá, že Chorvátsko bude rovnako ako vlani aj tento rok medzi top vyhľadávanými destináciami slovenských a českých  letných dovoleniek. Zatiaľ čo v apríli bol záujem o chorvátske kuny o 14 % vyšší než minulý rok, v máji zmenárne zaznamenali nárast až o 117 %.

Chuť Slovákov cestovať k moru neklesá,  Chorvátsko bude aj tento rok  jednou z najobľúbenejších destinácií slovenských turistov, a to aj napriek tomu, že oproti vlaňajšku mierne zdražie,“ 

vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

GRAF: Medziročné zmeny záujmu Slovákov o výmenu amerického dolára a chorvátskej kuny

Nie všade si Slováci na cestách vystačia s eurom alebo dokážu už doma zameniť eurá za lokálnu menu. V takých prípadoch často využívajú ako prostredníka napríklad americké doláre. Aj z tohto dôvodu narástol v máji záujem Slovákov a Čechov o ne medziročne o 44 %. 

„Príkladom môže byť snaha vymeniť tuniský dinár alebo egyptskú libru, ale aj meny oveľa exotickejších krajín, napríklad v Juhovýchodnej Ázii, Afrike alebo Latinskej Amerike, kde je dolár často lepšou voľbou než euro,“

vysvetľuje Ďuďáková.

Poplatky za výber z bankomatu v cudzine sú minulosťou

Obavy z toho, koľko bude stáť výber z bankomatu za hranicami Slovenska, už našich klientov  trápiť nemusí, výber hotovosti z akéhokoľvek bankomatu kdekoľvek na svete totiž majú úplne zadarmo. Stačí splniť jednoduchú podmienku, nechať si na účet posielať výplatu a dosiahnuť tak kreditný obrat na účte vo výške aspoň 400 eur mesačne.

Sezóna dovoleniek

7 finančných tipov na cesty od UniCredit Bank:

1.  Neberte zbytočnú hotovosť

Na cestách po Európe, severnej Amerike a iných bohatších krajinách vám postačí menšia hotovosť, ktorá pokryje nutné výdavky, na zvyšok výdavkov vám postačí platobná karta. Navyše môžete získať výhodnejší kurz, než keby ste menili hotovosť v zmenárni.

2.  Ak už hotovosť máte, nenoste všetky peniaze v jednej peňaženke

Zlodeji sú vynaliezaví a ukradnutá hotovosť by vám značne znepríjemnila pobyt v zahraničí.

3.  Na dovolenku si pribaľte dve karty

Ideálne je vziať si na dovolenku dve karty – na platenie a rezervácie hotelov kreditku, na výbery klasickú debetnú.

4.  Naplánujte si výdavky vopred

Rozvrhnite si, ako často sa plánujete stravovať v reštauráciách, aké chcete priniesť suveníry a aké podniknete výlety, nech nemusíte neustále myslieť na peniaze.

5.   Buďte opatrní

Ak sa vám pri platení u obchodníka čokoľvek nezdá, choďte radšej inde.

6.   Uložte si kontakty

Zabudnutý PIN alebo ukradnutú kartu riešte ihneď so svojou bankou na špeciálnej infolinke. Uložte si jej číslo do telefónu.

7.   Poistenie je nutnosť

Nespoliehajte sa, že sa vám nič nestane, a poistite sa! Cestovné poistenie aj poistenie karty sú nutnosť.