Vietnam a Kambodža – dovolenka, poznávací zájazd spojený s pobytom pri mori.

Vietnam

Vietnam

poznávacie zájazdy letecky z Košíc. Do Vietnamu sme sa rozhodli cestovať len tak – pre zmenu, keďže sme už navštívili viacero ázijských krajín v oblasti a táto krajina by mala vzhľadom na svoje oficiálne zatriedenie ako komunistická – byť trochu iná.

Vietnam ponúka krásne prírodné atrakcie, osobitný kultúrny zážitok a krásne pobrežie. Z azúrového mora sa týčia vápencové pohoria zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Pobrežie ukrýva veľa odľahlých zátok s krásnymi pieskovými plážami. Okrem polihovania na plážach stojí za to Vietnam aj poznávať– a to čím skôr. Prečo ? Lebo jeho rôznorodosť, pestrosť, pohostinnosť a neprebádanosť už začínajú objavovať najmä turisti Austrálie, Kanady, Nového Zélandu a USA.

Tešia sa, že Vietnam nie je tak preplnený a „ pokazený turizmom „ ako Thajsko, Malajzia a iné turistické hity v tejto oblasti. A dôležité je, že cestovanie po Vietname nie je drahé, logistika cestovania vlakom, autobusmi či domácimi Vietnamskými aerolíniami patrí tiež k zážitkom , a je cenovo veľmi prijateľná – skrátka výhodná dovolenka a zároveň poznávací zájazd.

Priznám sa, že som mala Vietnam a Vietnamcov zatriedených ako nenápadných ľudí, predávajúcich na trhoch a v tzv. čínskych obchodoch. Znova raz som si ale uvedomila, že nesmiem súdiť bez hlbšieho poznania mentality, histórie, kultúry národa, a tiež nádhernej krajiny s cca 6.000 km krásnych pláží s bielym pieskom pripomínajúcimi  Karibik.

Na rozdiel od Kuby, kde komunizmus prešpikoval myslenie ľudí tak, že sa  stali letargickými, vo Vietname neexistuje náboženské prenasledovanie ( hoci bez vyznania je podľa štatistík až 70% obyvateľstva)  a hospodárstvo, hoci centrálne riadené funguje – spolunažíva spolu s prvkami kapitalizmu  a súkromného podnikania. Aj preto sa často hovorí o Vietname ako o krajine dvoch odlišných svetov. Ten jeden je najmä na severe, v oblasti s rozsiahlymi ryžovými poliami a hlavným mestom Hanoj, tisícročnou kolískou civilizácie delty Červenej rieky, mesto so starobylými ulicami, koloniálnymi štvrťami a bulvármi vo francúzskom koloniálnom štýle. Ten druhý – odlišný svet je svet obchodu, rýchleho moderného rozvoja, mrakodrapov a predstavuje ho moderný Saigon, alebo Ho Či Minovo mesto.

Poznávacie zájazdy 2019 – Čo je teda iné a stojí za poznávanie  Vietnamu :

Halong bay

( UNESCO div sveta) – záliv s cca 2000 vytŕčajúcimi „dračími zubami „.  V zálive sú aj ostrovy s jaskyňami a najznámejšia z nich je Thien Cung – unikátna jaskyňa s veľkolepými priestormi, pripomínajúcimi katedrálu. V zálive žije miestne obyvateľstvo, raritou je mietna malotriedna škola, malé umelé záhrady a predaj umelých perál od miestnych. Na lodi počas plavby zálivom odporúčame vychutnať obed s ponukou čerstvých morských plodov v spoločnosti kozmopolitnej turistickej spoločnosti.

Hue a Zakázané mesto

kedysi hlavné mesto Vietnamu, kde dušu mesta tvorí – ano, nemýlime sa – nie sme v Pekingu, Zakázané mesto dynastie Nguyen. Každý, kto vstupuje na nádvorie, prejde okolo 9 diel a niekoľkých rozprávkových budov. Jazierka s kaprami vedú k veľkému chrámu, ktorý slúžil ako trónna sála. Druhé nádvorie patrí obrovským bronzovým kotlom. Nie, tieto neboli na vodu – nechali tam rozovrieť olej a keď sa niekto previnil vhodili ho dnu. Súčasťou mesta bol aj hárem, každý cisár ich mal desiatky až stovky a po jeho smrti sa jeho nasledovník rozhodol či ich nechá zabiť alebo ich uprace mimo mesto, kde dožijú v biede.

Hoi An

je považovaný za najkrajšie mesto Vietnamu, pretože si zachovalo svoj historický architektonický  ráz  a zachováva staré tradície ( trhy, zdobenie lampiónmi, tradičné remeslá, prehliadky v tradičných sviatočných odevoch a pod. )

Vietnamská káva

málo známa v „západnom svete“, avšak veľmi kvalitná a chutná. Pripravuje sa špeciálnou procedúrou a nám tak zachutila, že si ju pripravujeme i doma

Oddych na nepreplnených  plážach

s bielym pieskom a kvalitnými službami – v porovnaní s preplnenou Európu, či blízkym Východom sme si vychutnávali priestor, voľnosť a silu juhočínskeho mora. Hotely podľa úrovne a ceny poskytujú kvalitný servis.

Zdravá strava

polievky  Pho Bo, spring rolls a iné čerstvé ázijské špeciality – tradiční Vietnamci nemajú chladničky. To, čo sa skoro ráno zožne v záhrade, na ryžovom poli, alebo zabije na bitúnku, sa v daný deň skonzumuje, alebo zahodí. Hoci na trhu zazeráme podozieravo na kurčatá, ryby a mäso rozložené aj na zemi, ide o najčerstvejšiu ponuku, ktorá predčí krásne zabalené, zapacované niekoľko dňové mäsko  ponúkané v „civilizovanom „ svete. Návšteva obyčajnej tradičnej vietnamskej (nie turistickej) reštaurácie je zážitkom. Na stôl dostanete kopu čerstvých bylín a trávy ( ak chcete aj mäso ) a sami si rolujete do ryžového papiera“ self – made spring rolls“ podľa vlastnej chuti.

Vietnam je lacná dovolenka v exotike pre všetkých,  to je hlavný  dôvod prečo sme ho zaradili do našej ponuky,  a tento krát spolu so návštevou Angkor Wat chrámov v susednej Kambodži. Teraz je v ponuke Vietnam a Kambodža za výnimočné First moment zľavy, letecky z Košíc v máji 2019. Cestovanie a dovolenku vo Vietname ako poznávací zájazd spojený s pobytom pri mori odporúčame absolvovať so sprievodcom. Zájazdy do Vietnamu a Kambodže sú aj pre náročných cestovateľov na nezaplatenie. Odnesiete si so sebou neskutočne veľa zážitkov.