Ísť k moru autom má svoje výhody, ale treba sa na to pripraviť

Ísť k moru autom

Mnohí ľudia nad iným spôsobom dopravy na dovolenku k moru, ako je vlastné auto ani neuvažujú. Iste, u mnohých je dôvod ten, že majú strach z lietania, ale rovnako ako cestovanie lietadlom aj cestovanie autom má svoje výhody, ktoré u niektorých ľudí jednoducho prevážia.

Treba však povedať, že cesta k moru autom je niečo, na čo sa treba náležite pripraviť.

Kontrola technického stavu auta

Základom je kontrola technického stavu auta. Skontrolujte stav prevádzkových kvapalín, čiže motorového oleja, chladiacej a brzdovej kvapaliny a kľudne aj zmesi v ostrekovačoch.

Tiež je dobré skontrolovať stav niektorých dielov, ako sú stierače, pneumatiky, či brzdové platničky a kotúče.

Kontrola povinnej a ďalšej výbavy

Kontrola pripravenosti auta na cestu však nie je len o jeho technickom stave. Skontroluje si aj úplnosť povinnej výbavy, pričom si naštudujte prípadne odlišnosti v legislatíve vo vašej cieľovej destinácii a v krajinách, cez ktoré budete prechádzať.

Taktiež nezaškodí pripraviť sa aj na prípadné núdzové situácie a mať v aute napr. štartovacie káble alebo „rezervný“ liter motorového oleja, samozrejme podľa toho, aký typ a značku motorových olejov vo svojom aute používate.

Pozor na teplotné šoky

Byť pripravený je potrebné aj na rizikové faktory počas jazdy. Jedným z nich sú extrémne teplotné šoky spôsobené horúčavou vonku a klimatizovaným interiérom auta.

Na jednej strane sú tu odporúčania lekárov, podľa ktorých by ste mali mať v aute teplotu maximálne 5 – 6 °C nižšiu, ako je teplota vonku.

Na druhej strane, pri teplotách blížiacich sa k 40 °C predsa nebudete mať v aute nastavenú teplotu prevyšujúcu 30 °C.

Teplotné šoky však môžete zmierňovať tak, že pred chystaným vystúpením z auta klimatizáciu vypnete, prípadne aj pootvoríte okno, čím sa teplota v aute aspoň čiastočne priblíži k teplote vonku.

Nepodceňujte riziko stuhnutého svalstva

Riziko počas cesty môže spôsobovať aj stuhnuté svalstvo spôsobené tým, že vodič sa počas jazdy príliš nehýbe.

Preto keď si dáte prestávku, nezabudnite sa trochu rozcvičiť a rozhýbať. Môže sa vám to zdať nepodstatné, ale rozhodne to nepodceňujte.

Zdroj obrázka:

  • Autor: bilahata / freepik.com