Bulharsko

Bulharsko leží vo východnej Európe a je bránou medzi európskou a tureckou kultúrou. Krajina má dlhú históriou, keďže bola v minulosti súčasťou niekoľkých ríš. Bohatú históriu si hneď všimnete už v architektúre krajiny. Krajina má aj jednu z najhlbších histórii vína na svete.

Bulharsko sa rýchlo stáva obľúbenou destináciou pre turistov a to nie len pre krásne plážové strediská a dych berúcu históriu a architektúru, ale aj pre obľúbené zimné lyžiarske strediská.

Ideálna doba na návštevu Bulharska je počas leta, alebo v zime kvôli lyžovaniu

Najpopulárnejšia preprava na dovolenku v Bulharsku je autobusová, no ľahko dostupná je aj letecká preprava a to hlavne nízko nákladovými spoločnosťami. Bulharsko má štyri hlavné letiská a všetky sú výhodne umiestnené v blízkosti najnavštevovanejších kľúčových miest krajiny – Sofia, Plovdiv, Burgas a Varna.

Bulharsko je jednou z najlacnejších dovolenkových destinácií v Európe. Krajina stále používa vlastnú menu – Bulharský lev, čo znamená, že ceny potravín a ubytovania sú veľmi nízke v porovnaní s väčšinou ostatných Európskych miest.

príroda v Bulharsku

Ubytovanie a strava na dovolenke v Bulharsku

Ubytovanie je v Bulharsku veľmi dostupné a pestré. Od 5-hviezdičkových luxusných hotelov až po útulné hostely, alebo prenájom bytu v mestách cez službu AirBnb. Hostelové izby sa pohybujú okolo 15 bulharských levov za noc (1 lev = približne 0,50€). Lepšie hotely s dvojlôžkovou izbou stoja približne 50 levov za noc. Hotely väčšinou mávajú aj bezplatné wifi pripojenie a raňajky v cene.

Existujú 2 druhy bulharských jedál – typické domáce bulharské jedlá a fastfood (pizza, kebab, burger)

Jedlo je tu taktiež pomerne lacné. V miestnom McDonalde si kúpite burger za 2,5 leva alebo celé menu za 9 levov. Je tu veľa stánkov s rýchlym občerstvením, najčastejšie rôzne kebaby a tortily, za ktoré zaplatíte približne 5 levov. V lepšej reštaurácií zaplatíte za obed aj s nápojom približne 10-20 levov.

Ak chcete zažiť pravú bulharskú kuchyňu, jednoznačne musíte ochutnať ich typický shopský šalát a to aj s nápojom rakia, ktorý je však naozaj silný. Na raňajky je typické pečivo banitsa, plnené kozím syrom alebo ayran, tradičný bulharský jogurtový nápoj. Stojí za to ochutnať aj ich kvalitné domáce vína.

dovolenka v Bulharsku

Doprava v Bulharsku

Najvýhodnejšia doprava v Bulharsku je autobusová. Bulharsko ma výborne vybudovanú autobusovú infraštruktúru. Najlacnejšia je cesta vlakom, no tá býva aj najpomalším spôsobom. Na kratšiu vzdialenosť je výhodná preprava taxíkom, keďže základná cena je v prepočte 2 €. Bulhari sú veľmi priateľskí a pohostinní ľudia a prekvapivo, väčšina ovláda anglický jazyk na dorozumievacej úrovni.

Bulharsko je známe aj svojím rýchlym internetom. Podľa niektorých prieskumov je až 8. najrýchlejším na svete, čo poteší každého kto pracuje online a potrebuje byť pripojený.

Najznámejšia a najobľúbenejšia dovolenková destinácia v Bulharsku je Slnečné pobrežie. Nachádza sa tu nespočetné množstvo barov a klubov, ktoré ponúkajú lacné nápoje a sú známe svojim nočným životom.

Pláž sa často označuje aj ako Bulharská Ibiza a je viac než isté, že o zábavu tam nikdy nie je núdza. Slnečné pobrežie sa nachádza len 25 minúť od letiska Burgas. Doprava v rámci rozsiahleho areálu Slnečného pobrežia je zabezpečená mini vláčikmi a autobusmi.

Avšak Bulharsko nie je len Slnečné pobrežie. Pri výbere dovolenky v Bulharsku je viac možností kam ísť a čo všetko vidieť a to napríklad:
Bulharmi najviac milované mesto je Plovdiv. Nachádza sa tu jedno z najzachovalejších rímskych amfiteátrov – 2000 ročné divadlo. Plovdiv je aj považované za najstaršie mesto v Európe. Vládne tu pokojná oddychová atmosféra, ktorá pridá na kráse tohto mesta.

voda v Bulharsku

Sofia je hlavné mesto a je prevažne vybudované zo sivých budov komunistickej éry, no určite stojí za to ho vidieť.
Sozopol je absolútny opak k Slnečnému pobrežiu. Je to tiché, pekné a staré bulharské mesto s množstvom romantických reštaurácií.
Blízko Sozopolu nájdete aj Nessebar, krásne starobylé mesto. Nachádzajú sa tu budovy z 18. storočia, zvyšky pevnostných stien a úzke dláždené ulice plné malebných obchodíkov.

Ak milujete tiché pláže so zlatým pieskom, budete milovať Lozenets. Je to malé miesto s uvoľnenou atmosférou a množstvom pekných barov a reštaurácií. Je to vynikajúce miesto pre odpočinok, avšak aj pre aktívny oddych sa tu nachádza škola surfovania.

Varna je najväčšie z miest a stredísk na bulharskom pobreží čierneho mora. S hlavným letiskom, ktoré ponúka lety z celej Európy je Varna označovaná aj ako hlavné letné mesto Bulharska. Jedným z najobľúbenejších stredísk vo Varne sú Zlaté piesky, ktoré ponúkajú luxusné hotely a krásne biele pláže. Vo Varne nájdete aj Rímske kúpele, morskú záhradu a delfinárium.

Ak sa už rozhodnete pre dovolenku v Bulharsku, nezabudnite sa poistiť. Bulharsko síce nie je nebezpečné, ale stále je len na vzostupe a nie je to až tak široko scestovaná krajina, preto je dobré byť zabezpečený.

more v Bulharsku

Zdroje:

  • https://www.nomadicmatt.com/travel-guides/bulgaria/
  • https://eatstaylovebulgaria.com/things-to-do-in-bulgaria/beaches-in-bulgaria/
  • https://www.brenontheroad.com/travel-bulgaria-plovdiv-sofia/