Sú ľudia, pre ktorých je preferovaným spôsobom relaxu spoznávanie rôznych pamiatok, či prírodných krás. Veľa z nich cestuje „až“ na jeseň, aby sa vyhli letným horúčavám.
Týka sa to aj vás a už sa neviete dočkať, kedy naštartujete auto a vyrazíte za objavovaním? No moment, máte ho už skontrolované?
Technický stav auta
Viacero vecí si môžete na aute skontrolovať aj svojpomocne. V prvom rade sú to prevádzkové kvapaliny, čiže motorový olej, chladiaca kvapalina, brzdová kvapalina a tiež môžeme spomenúť vodu do ostrekovačov.
Okrem toho skontrolujte hĺbku dezénu a tlak vzduchu v pneumatikách a to vrátane rezervného kolesa (ak ho vaše auto má a nie je vybavené sadou na opravu defektu).
Zabudnúť netreba ani na funkčnosť všetkých svetiel. „Pokročilejšie“ veci je potom dobré nechať skontrolovať v servise. Typicky ide napríklad o brzdy, riadenie, zavesenie kolies, či geometriu.
Rovnako netreba riskovať v prípade problémov, o ktorých viete, ale zatiaľ ste ich neriešili. Ak napríklad máte diesel s filtrom pevných častíc (DPF), ktorý je zanesený do takej miery, že aktívna regenerácia DPF ho už nevyčistí, určite ho nechajte ešte pred cestou profesionálne vyčistiť v servise.
Povinná výbava a ďalšie veci, na ktoré netreba zabudnúť
Príprava auta na dlhšiu cestu však nie je len o čistení DPF alebo napríklad kontrole klimatizácie.
Skontrolovať treba aj povinnú výbavu a ďalšie veci, ktoré môžete v núdzových situáciách potrebovať, napríklad náhradné poistky, či žiarovky (ak je vo vašom aute ešte možné ich svojpomocne vymeniť) a tiež nástroje na výmenu kolesa (ak teda nemáte namiesto rezervného kolesa už spomínanú sadu na opravu defektu).
V neposlednom rade si treba pred cestou skontrolovať aj všetky potrebné doklady, čiže vodičský a technický preukaz a platnosť poistenia a tiež technickej a emisnej kontroly. A ak toto všetko máte, môžete už naozaj vyraziť.
Zdroj obrázka:
- Autor: tanasan / Stock.adobe.com