Ako si z najbližšej dovolenky priniesť lepšie fotky?

Ako si z najbližšej dovolenky priniesť lepšie fotky?

Obdobie letných dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Ak už máte tú svoju naplánovanú, určite sa už neviete dočkať, veď kto by sa netešil? Len keď tá dovolenka vždy tak rýchlo ubehne a zostanú len spomienky… moment, veď sú tu aj fotky!

Ani ten najlepší smartfón nedokáže plnohodnotne nahradiť solídny fotoaparát

Pokiaľ nepatríte k niekoľkým jednotlivcom, ktorí fotenie na dovolenke príliš neriešia, určite si z každej prinesiete slušnú porciu záberov. A ako si ich prezeráte? Výlučne digitálne alebo po dovolenke vždy kupujete zásobu výhodných náplní do tlačiarne a tie najlepšie zábery si vytlačíte? Nech patríte ku ktorejkoľvek skupine ľudí, určite vždy rozmýšľate ako si z dovolenky priniesť čo najlepšie fotky. Ak je tomu tak, máme pre vás niekoľko rád.

Základom je samozrejme mať s čím fotiť. Aj keď špičkové smartfóny dokážu spraviť v niektorých prípadoch naozaj skvelé zábery, miniatúre senzory v smartfónoch sú oveľa „háklivejšie“ na zmeny svetelných podmienok.

Aj so základnou zrkadlovkou, či bezzrkadlovkou (kľudne aj z druhej ruky) získate schopnosť fotiť dobré fotky aj pri nie úplne ideálnych svetelných podmienkach.

Základom je svetlo a rozvaha

Práve svetlo je nemennou alfou a omegou fotografie bez ohľadu na to, ako sa vyvíja foto technika. Teda, jedna vec sa zmenila: už dávno neplatí, že proti svetlu sa nefotí. Kedysi dávno si fotoaparáty s protisvetlom nevedeli poradiť, ale bez toho, aby sme vás zaťažovali technickými detailmi, vám len povieme, že sa toho obávať nemusíte.

Práve naopak, rozhodne to skúste, dodá to vašim fotografiám zaujímavý nádych. Podobne ako fotenie s bočným svetlom. A samozrejme, skvelé fotky vznikajú pri východoch a západoch slnka.

Pri fotografovaní je dôležité aj rozmýšľať. Necvakajte hneď, ako vás niečo zaujme, ale skúste sa zamyslieť nad tým, ako daný objekt zachytiť čo najlepšie. Využite to, že na digitálnych fotoaparátoch vidíte fotku ihneď a experimentujte. Niekedy stačí len o kúsok zmeniť uhol, či miesto, z ktorého fotíte a výsledná fotka bude omnoho lepšia.

Možno sa vám naše rady zdali ako drobnosti, ale skúste sa ich držať a uvidíte, že z najbližšej dovolenky si prinesiete oveľa viac záberov hodných tlače. Len nezabudnite, že ak máte doma laserovú tlačiareň, tonery Canon si ušetrite na tlač dokumentov a fotky si nechajte vytlačiť inde. Laserové tlačiarne totiž nie sú na tlač fotografií vhodné a nechcete si predsa vaše vydarené zábery pokaziť nekvalitnou tlačou, no nie?


  • Zdroj obrázka: PAVEL TARIN ALCALA / Shutterstock.com