Chystáte sa na dovolenku autom? Čo pred cestou určite skontrolovať?

Chystáte sa na dovolenku autom? Čo pred cestou určite skontrolovať?

Dovolenkári sa tradične delia na dve skupiny. Na tých, ktorí idú na dovolenku letecky a na tých, ktorí vyrazia vlastným autom. Oba spôsoby majú svoje výhody, ale o tom teraz hovoriť nebudeme. Zameriame sa na cestu na dovolenku vlastným autom a konkrétne na to, čo si pred takouto cestou na aute skontrolovať.

Prevádzkové kvapaliny, pneumatiky a brzdy

Úplným základom je kontrola prevádzkových kvapalín. Aj keď ste olej menili len nedávno, rozhodne treba skontrolovať aspoň jeho hladinu. Čo sa týka brzdovej kvapaliny ak ste ju menili v priebehu posledného roka, mala by byť v poriadku, ale kontrola nikdy nie je na škodu. Nezabudnite ani na chladiacu kvapalinu a zmes do ostrekovačov. Ich stav skontrolujete rýchlo a jednoducho.

Pri ceste na dovolenku je zvyčajne auto naplnené batožinou najviac, ako sa dá. Preto je dôležité mať správny tlak v pneumatikách. To je ďalšia vec, ktorú je dobré skontrolovať, rovnako ako opotrebovanie pneumatík, či stav rezervného kolesa (ak je vo výbave).

Keď už sme pri kolesách, opomenúť nesmieme ani brzdy. Z hľadiska bezpečnosti ide predsa o najdôležitejšie autodiely. Stav platničiek a brzdových kotúčov sa dá skontrolovať aj vizuálne, takže to príliš veľa času nezaberie, čo je ďalší argument, prečo je nelogické túto kontrolu ignorovať.

Klimatizácia, žiarovky a dobrý výhľad

Počas cestovania na letnú dovolenku je nenahraditeľnou klimatizácia. Ak teda správne funguje. Preto je dobré si pred dovolenkou nechať spraviť servis a dezinfekciu systému klimatizácie. Aj ak ste to robili minulý rok.

Pri jazde autom je vždy dôležité aj dobre vidieť a byť videný. A obzvlášť, keď väčšina ľudí chodí na dovolenky v noci. Treba preto skontrolovať všetky vonkajšie žiarovky a taktiež stav stieračov, ostrekovačov a čistotu čelného skla (nielen zvonka, ale aj zvnútra).

Rada na záver? Túto preddovolenkovú kontrolu je samozrejme ideálne robiť, keď už sa dátum vášho odchodu na dovolenku skutočne blíži, ale nezabudnite si nechať dostatočnú rezervu pre prípad, že by ste museli objednávať nejaké náhradné diely Škoda a nechávať si ich v servise vymeniť.


  • Zdroj obrázka: AbElena / Shutterstock.com