Liptov ponúka rôzne zaujímavé miesta, ktorých návštevu neoľutujete

Liptov

Je považovaný za najkrajší región na Slovensku a každoročne sa teší vysokej návštevnosti. Liptov je skrátka krásny kraj obklopený Západnými a Nízkymi Tatrami. Spadajú po neho mestá Ružomberok, Liptovský Mikuláš, ale aj obce nachádzajúce sa západne od mesta Poprad.

Ak plánujete oddych práve v tomto regióne, určite si nenechajte ujsť tieto zaujímavé miesta.

Liptovská Mara a jej okolie

Je súčasťou Vážskej kaskády a na jej území sa nachádzalo 13 obcí, z ktorých 12 bolo úplne zatopených a jedna len čiastočne. Dielo bolo vybudované na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia a doteraz býva vyhľadávané najmä v letných mesiacoch, kedy je možné sa v tejto nádrži aj okúpať. Ak chcete zažiť netradičný zážitok, môžete sa previezť na fotovoltaických katamaránoch. Kúsok nad priehradným múrom sa nachádza významné nálezisko – Archeoskanzen Havránok. Je otvorený počas letnej sezóny a ponúka krásny výhľad na komplet celé vodné dielo. Liptovská Mara sa nachádza kúsok od Liptovského Mikuláša, kde si máte možnosť zohnať ubytovanie v Liptovskom Mikuláši. Pri Liptovskej Mare nájdete aj chránené územie – poloostrov Ratkovie. Ak vám v letných mesiacoch nevyjde počasie na kúpanie, môžete navštíviť miestny aquapark Tatralandia.

Lyžiarske stredisko Jasná a Demänovská dolina

Aktuálne začína lyžiarska sezóna v najvýznamnejšom lyžiarskom stredisku v Nízkych Tatrách – v Jasnej. Miestna časť obce Demänovská Dolina ročne privíta tisíce lyžiarov, ktorí si po uzatvorení poistenia na lyžovačku prišli zalyžovať práve sem. Nemôžeme sa čudovať, počet ubytovacích zariadení v Jasnej neustále rastie a čo je podstatné, pribúda počet kvalitných zjazdoviek a modernizujú sa lanovky.

Ak zavítate do tohto lyžiarskeho strediska v zime, určite si nenechajte ujsť lyžovačku v Jasnej- Záhradky a v časti Jasná – Priehyba. Ak sem zavítate v lete, navštívte ľadovcové pleso v Nízkych Tatrách, ktoré sa nachádza taktiež v Jasnej. Volá sa Vrbické Pleso.

Turistom odporúčame túry na Chopok, Ďumbier, ale aj Dereše.

V Demänovskej doline si nenechajte ujsť ani návštevu Demänovskej ľadovej a Demänovskej jaskyne Slobody. V letných mesiacoch sú tam teploty v porovnaní s vonkajškom nízke, preto si radšej vezmite teplú mikinu a dlhé nohavice, aby vám nebola zima. Prvá menovaná jaskyňa patrí k najstarším jaskyniam v Európe a druhá menovaná bola objavená len začiatkom 20. storočia, čiže patrí k najmladším jaskyniam na Slovensku.